Turkey

ABHaber 2012’de bu yazıyı yanyınlamıştı (adreste bir hata var ama çok şükür yazıyı kopyalamıştım). Zafer Çağlayan’ın 2012’de söyledikleri bu yıl doğru çıktı : bu yıl saçma Gezi Park olayı Türkiye’yi karıştırmak için tamamen manipule edildi.

“Türkiye’ye bazı derecelendirme kuruluşlarının da iki yüzlü davrandığını dile getiren Çağlayan, ”Biliyorsunuz bir derecelendirme şirketi Standard&Poor’s (S&P) var. O artık double S&P oldu. Çünkü ben ona çifte standart diyorum. S&P bugün haritada bulamayacağınız, gece sokaklarında gezemeyeceğiniz ülkeler, Avrupa’da resmen oksijene bağlanmış, hayat ünitesine, yoğun bakıma bağlanmış bu ülkelere hak etmediği notları verirken, Türkiye’ye gelince şaşırıyor” diye konuştu.

Bu kurumun kafasında başka şeyler olduğunu dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:

”Bunlar Türkiye’deki faiz lobisinin uzantıları. Biz devletiz, hükümetiz çok ciddi bilgilere dayanarak bunları söylüyoruz. Bunlar Türkiye’yi geçmişteki gibi sömürülecek bir ülke sanıyorlar… Geçmiş olsun, o günler geride kaldı. Bugün Türkiye’de güçlü bir hükümet, bir siyasi irade var. Bankaların topladığı krediler artık size kredi olarak geri dönüyor. Bunların derdi acaba faizleri yükseltebilir miyiz? Tabi ki içeride dışarda işbirlikçileri var. Bunlara kızmak için söylemiyorum, bunların sistemi bu. ‘Acaba Türkiye’yi bir köşeye sıkıştırabilir miyiz? Faizleri yükseltebilir miyiz?’ Avucunuzu yalarsınız. Türkiye artık borçlanmadığı için dışarıdan talimat almayan bir ülke.”

S&P’nin Türkiye ile ilgili derecelendirmelerinin dikkate alınmadığını belirten Çağlayan, ”Bu açıklamayı yaptı ne oldu? Hangi ekonomik birim, kurum Türkiye’nin faiz dengesini bozdu? Allah’a şükür ‘Ti’ye bile almadılar. Türkiye’nin karizmasını çizelim derken kendi karizmalarını çizdiler” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ”Yeni teşvik paketi, en cömert ve en babayiğit teşvik sistemi olmuştur” dedi.”

Saygılar,

Cem

Tweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0
Author :
Print