Turkey

ABHaber’in yazısını okumak için buraya tıklayınız.

Bununla birlikte ABHaber’e Avrupa Parlamentosu (AP) üyesinin bir siyasi danışmanı, “Türkiye söz konusu olduğu zaman AP’de birileri düğmeye basıyor herkes harekete geçip Türkiye dosyasının olumsuz sonuçlanması sağlanıyor. Anlaşılır gibi değil. AP’de adı konulmamış bir Türkiye karşıtı mekanizma var. Tam anlamıyla örgütlü. Avrupa Parlamentosu’nda yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum. Türkiye konusu gündeme geldiğinde birileri organize bir şekilde harekete geçip, Türkiye dosyasının olumsuz sonuçlanmasını sağlıyorlar’’ diye konuşmuştu.

Bu çirkin oyunda başta Hrıstiyan demokratlar, sağcılar (mesela Fransız UMP) ve aşırı sağcılar var.

Ama bazı sosyalistler de bu işin içinde.

Yeşiller Türkiye’yi destekliyorlar ama Avrupa parlamentosunda ünlü ve güçlü anti-Türk çevrelere karşı ciddi bir etki yaratacak durumda değiller.

Saygılar,

Cem

Dipnot: AP’deki bu güçlü anti-Türk mekanizmanın sayesinde bir yandan Türkiye’ye karşı çifte standartlar uygulanmakta, öte yandan Kıbrıslı Rumlar Kıbrıslı Türkler ile bir çözüm bulmak için gereken isteği ve motivasyonu sergilememekte.

Dipnot 2: bir Italyan siyasetçi, Yunanlılar ve Kıbrıslı Rumlar AP’de sadece Türkiye ile uğraşdıklarını ve bu konuda sosyolojik bir inceleme yapılması gerektiğini söyledi.

Author :
Print