Turkey

Mevlana Celaleddin-i Rumi

Rumi events end in Konya

I quote:

“Events held to mark the 738th Rumi Reunion Anniversary closed with Şeb-i Arus, or reunion night, on Dec. 17 in the Central Anatolian province of Konya.

The evening ceremony began with a Sufi music concert by Ahmet Özhan and was followed by protocol speeches and whirling dervish dances by the Konya Turkish Sufi Music Group. Proceedings concluded with a prayer.

The Şeb-i Arus ceremony was the last in a series of events which began Dec. 7 in honor of the 13th-century poet Mevlana Celaleddin-i Rumi. The closing night was attended by Jordanian Prime Minister Awn Khasawneh, Republican People’s Party (CHP) leader Kemal Kılıçdaroğlu, Deputy Prime Ministers Bülent Arınç and Bülent Bozdağ, EU Minister Egemen Bağış, Foreign Minister Ahmet Davutoğlu, Constitutional Court head Haşim Kılıç, Judicial Court head Nazım Kaynak, CHP deputy leader Gürsel Tekin, parliamentarians and local and foreign tourists.

Later on, Khasawneh, Arınç, Bağış and Davutoğlu visited the Mevlana Museum in Konya.”

Aşağıdaki yazı Milliyet’tendir.

Şeb-i Arus’da hoşgörü mesajları

Mevlana’nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi’nde dün akşam Şeb-i Arus töreni gerçekleştirildi

KONYA – DHA

Törenlere her yıl katılan Başbakan Erdoğan, bu yıl Şeb-i Arus’a katılmadı. Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, AB Bakanı Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak ve çok sayıda davetlinin katıldığı gecenin evsahipliğini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı. Ürdün Başbakanı Hasavne de törene katılan bir başka isimdi.

Tören Ahmet Özhan’ın tasvvuf müziği konseri ile başladı. Ardından protokol konuşmalarına geçildi. Ev sahibi Davutoğlu, Mevlana’nın tüm insanlığın gönlüne girdiğini söyledi.

Takip ettikleri diplomasinin her yerde barış olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Her yerde başarı gerçekleştirmek istiyorsak öfkeye kapılmadan, şefkat ve merhametle insanlara yaklaşmaya çalışıyoruz. Kim ne yaparsa yapsın insanlığın barışı da bu topraklardaki bu ruh ile gerçekleşecek” diye konuştu.”

Saygılar – Yours faithfully,

Cem

Author :
Print