Turkey

Gezi Park ile ilgili “Duran adam” son saçmalık. Bu da nedir? Neden “duruyorsunuz”? Amacınız ne? Anlamı ne? Bunu yaparak Avrupalı mı oldunuz yoksa? Artist mi siniz? Artist mi oldunuz? Insanların gerçekten işi gücü olsa bu tür saçmalıkları yapmaz. Haydi durun bakalım. Kameraların karşısında bütün dünyaya Türkiye’yi rezil etmeye devam edin. Ben inanıyorum ki sizlerden bazıların amacı Türkiye’yi karıştırmak, alt üst etmektir.

Avrupa’nın uğruna Türk kimliğinizden ve kültürünüzden kaçıyorsunuz. Ama zaten Avrupa Birliği sizi istemiyor : 50 yıldır sizleri bekletiyor, oyalıyor, ama siz hiç bir ses çıkarmıyorsunuz, aksine Gezi Park aptallığı ile devlete ve ülkeye büyük zarar veriyorsunuz (parasal olarak ama siyasi de olarak : Türkiye ulusal (mesela kürt sorunu) ve dünya barışı için çabalıyor siz de her şeyı yok ediyorsunuz).

Bir yandan Türkiye’yi ve Türk hükümetinizi AB’nin utanç verici ve aşağıllıyıcı çift standartlarına karşı savunmuyorsunuz (iki ağaç daha önemli, geleceğiniz tehlikede sizi anlıyorum). Öte yandan AB sizleri Türkiye’yi kaosa sürüklemek için istismar ediyor.

Arkadaşlar, mesele demokrasi değil, hâlâ anlamadınız mı ? (!!!!!)

(Çok kötü bir aktör olan M.A.A.’ya bir gönderme (banka reklamında gerçekten bir robot gibi duruyor ve haraket ediyor)).

Erdoğan ile görüştükten sonra Stefan Füle sizi Gezi Park’ta ziyaret ederek bunu ıspatladı.

Ve ırkçı ve anti-laik Angela Merkel (Komander Merkel) sizi istemiyor çünkü müslümansınız. Bırakın vize serbestliği, AB ve Merkel size kolay viza bile vermek istemiyor.

Dünyadan haberiniz yok : AB, bir kaç Güney Amerika ülkeleri için vizelerı kaldırdı. Ve siz de ses çıkarmıyorsunuz, sokakta “durmuyorsunuz”, hükümetinize destek vermiyorsunuz, ama sokaklarda aptalca tango oynuyorsunuz (tamam özgürsünüz, ama vay canına, batılı oldunuz, ne güzel).

Siz AB’ye veya batı’ya benzemek için asimilasyona soyundunuz. CHP’li olmak Avrupalı olmak değil, Atatürkçü olmak kendi kültürünü reddetmek ve Avrupalı klonu olmak değil.

Kim bilir, belki din değistirirseniz AB ve Merkel sizi kabul ederler.

Saygılar,

Cem

Dipnot : Sanki Gezi Park çok önemli bir konu. Bazı medyalar büyük bir beyin yıkaması yapıyor. Dikkati başka yöne çeviriyor. Önemli olan terörizmi bitirmek, yeni anayasa, ekonomik kalkınma, eğitim, sağlık, …..

Dipnot 2 : Duran arkadaşlar, Demokrasi eşitligi için “Duran insan” diyelim mi? Ne derseniz ? Türkiye’yi il il gezin ve durun, Türk milletini “Durmaya” ikna edin. Durmak zekâ gelişimi için çok önemli. Hadi bakalım, kolay gelsin.

Dipnot 3 : Atatürk asimile olalım demedi. Hedef Avrupa’nın standartlarına ulaşmak dedi. Atatürk Türk’üydü, Avrupalı değildi. Avrupalı olsaydı AB ve ABD haince Türkiye’nin kötülüğünü istemezdi, parçalamaya çalışmazdı.

Dipnot 4 : ben Türküm, Türk olmaktan gurur duyuyorum, Atatürkçüğüm, zengin Türk kültürünü çok seviyorum, laiklik savunucusuyum, dinim Islam, Allah’a inanıyorum, dindar değilim, ve AKP’ye istikrar açıdan derin bir destek veriyorum.

Dipnot 5 : siyasi (ve insani) kahramanım Ahmet Davutoğlu.

Dipnot 6 : Bıktım usandım senden kavanoz dipli dünya. Bu şarkı sokaktakı tüm provokatörlere uygun bir mesajdır (yani genel olarak tüm Türkiye bu mesajı verir onlara, çünkü toplumdakı farklı kesimlerden çok tüm Türk toplumu kaybetti ve hâlâ kaybediyor), ama daha önemlisi bu çok güzel şarkı AB’ye çok isabetli bir mesajdır. AB bizi 50 yıldır bekletiyor ve oyalıyor, eski Sovyet ülkeleri üye yaptı, onlara ve Yunanistan’a 100 milyarlarca euro verdi, ama Türkiye’yi bilerek izole etti, ve daha kötüsü terörizme karşı destek vermedi ve hâla vermiyor.

“Ah felek zalim felek, kime ceket kime yelek, herkese kavun yedirdin bana da yedirdin kelek” :

Dipnot 7 : olaylarla ilgili Ingilizce son yazılarım :

Gezi Park : the end of the world because of 12 trees (2 actually)

Mr Erdoğan’s government the AKP has been doing an outstanding job since 2002

A message to the EU citizens : don’t let them fool you

The EU has made Turkey wait for 50 years. Is it a joke? Not at all.

Author :
Print

Comments

 1. Gezi parkını anlamamak buna denir galiba: Her türlü farklılıklara rağmen bir araya gelmiş, gelecek Türkiye’sinin nüvelerini oluşturmuş, sosyal, pasifist ve çevreci bir hareketi anlamamak!
  Bu topluluğu “ötekileştirerek” adeta “en azılı düşman” ilan eden “mutlak kadir” başbakan, meydanlarda “besmele” ve “la havle” yeter derken Taksime 15 000 (bin) çevik kuvvet, diğer meydanlarla kim bilir ne kadar polis/askerle (!) her türlü barışçıl gösteriyi olanaksız hale getirmeye çalışırken, ne yapmalıydı bu insanlar ? “Duran adamlar” silaha mi sarılmalıydı, bu mudur “Türk” kimliği ?
  Öldürülmelere, yaralanmalara, gözaltı ve tutuklamalara rağmen resmi verilere göre sayıları 2.5 milyonu asan bu göstericileri hala inkar eden, onlarla diyaloğu reddeden bir hükümet ve yetkililere “Duran” adamlar güzel bir cevaptır. Sadece dinleyerek, konuşarak ve samimi bir diyalogla çözülebilecek sorunları bu hale getirenler yetkililerdir. “DURAN” adamlar değil. Ki duruş taklit değildir samimi ve yerlidir.

 2. Merhaba sevigili Duran,

  Gezi parkını anlamamak buna denir galiba: Her türlü farklılıklara rağmen bir araya gelmiş, gelecek Türkiye’sinin nüvelerini oluşturmuş, sosyal, pasifist ve çevreci bir hareketi anlamamak!

  Ilk gösteriyi (yine de saçma bence : 2 agaç için Türkiye’yi alt üst ettiler (AKP 10 yil içinde 1.5 milyar fidan diktirdi, ve Kanal Istanbul projesini Istanbul sehri ve bogazi kurtarmak için hayatta geçirecek)) yapanlar sizin anlattiginiz gibi pasifist ve cevrecilerdir.

  Ama bu ilk – önemsiz – gösteriden sonra, bu gösteriyi ve bazi polislerin asiri güç kullanmasini bahane edip mevcut Türk hükümetini destabilize etmek için sokaga çikan insanlarin nedeni sadece siyasidir : billur gibi. Büyük bölümü CHP’li. Tango ederek mesaj ne acaba? Kamu yerlerde illegal kamp yaparak mesaj ne acaba? Polisin uyarilarina uymayarak hedef nedir acaba? AB’de bile istediginiz yerde park’ta sokakta kamp yapilamaz.

  “Bu topluluğu “ötekileştirerek” adeta “en azılı düşman” ilan eden “mutlak kadir” başbakan, meydanlarda “besmele” ve “la havle” yeter derken Taksime 15 000 (bin) çevik kuvvet, diğer meydanlarla kim bilir ne kadar polis/askerle (!) her türlü barışçıl gösteriyi olanaksız hale getirmeye çalışırken, ne yapmalıydı bu insanlar ? “Duran adamlar” silaha mi sarılmalıydı, bu mudur “Türk” kimliği ?”

  Beni sinirlendiren ve üzen budur : bazi insanlar Avrupali olmak adina kendi kimligini terk edip veya onu köseye koyup bati’nin kimligine yönelip asimilasyona teslim olmalari. Sokakta Tango dansi bir örnek. Zaten ülke yaniyor asiri gruplar kaos yaratiyor ve sen hiç kameralarin karsisinda hiç bir sey olmamis gibi dans ediyorsun. Bu mu vatandaslik görevi? (“sen” dedigim zaman size demiyorum, sokaktakileri söylüyorum).

  CHP ve Kiliçdaroglu 3 genel seçimi kaybetti. AKP’nin 2002’den bu yana ekonomik ve demokratik basarilari öyle bir seviyede ki CHP Mart 2014’deki seçimlerini yine kaybedecegini bidligi için Gezi Park’i maniplue etti, istismar etti (her zaman da her türlü konuyu istismar ediiyor. Bir örnek : Suriyeli teröristler 53 Türk vatandasi öldürdü, ve sayin Kiliçdaroglu sayin Erdogan ile ilgili Katil basbakan’dir dedi. Bu ne ya ? Bu mu ahlak ? Teröre karsi bu mu birlik ?). CHP ve lideri sokaktaki insanlari sakinlestirmek yerine tansiyonu yükseltti.

  Öldürülmelere, yaralanmalara, gözaltı ve tutuklamalara rağmen resmi verilere göre sayıları 2.5 milyonu asan bu göstericileri hala inkar eden, onlarla diyaloğu reddeden bir hükümet ve yetkililere “Duran” adamlar güzel bir cevaptır. Sadece dinleyerek, konuşarak ve samimi bir diyalogla çözülebilecek sorunları bu hale getirenler yetkililerdir. “DURAN” adamlar değil. Ki duruş taklit değildir samimi ve yerlidir.

  Ilk olarak, “Duran adam” saçmaligi bir manipülasyon. Kameralar olmasydi bu insanlar “durardi” mi? Ülkeyi destabilize etmek için medyayi kullaniyorlar. Bana göre bir demokratik girisim degil. En azindan sen görüyorsun ki binlerce asiri milliyetçi ülkeyi alt üst ediyor, bu yeter olmamis gibi sen de baska bir cephede hükümeti destabilize etmeye calisiyorsun. Allah askina, devlet kiminle ugrasin ilk olarak ? Bu masum olabilir mi? Ben bu samimi bir demokratik eylem oldudunu düsünmüyorum.

  Ondan sonra, siddete karsiyim. Ben kör bi AKP destekçisi degilim. Daha dogrusu AKuPunkturluyum !! Ölümler oldu. Ama ne kadar insan öldü, ne kadar insan polis tarafindan öldürüldü? Bir kaç deli ve kontrolsüz polis var diye hükümeti sorumlu tutmak dogru olmaz. Bir komiser de düserek öldü. Bir sürü insan ve polis yaralandi. Bir Türk vatandasi olarak üzülüyorum, çünkü Türkiye bu olmamali. Altini çizmek istiyorum : ben ayrim hiç yapmadim ve yapmam, ben bu blogda 2009’dan beri (250 yazi) iç siyaset degil Türkiye’yi bir bütün olarak desteklemeye çalisiyorum. Ama bu son olaylarda AKP’yi desteklemeye mecburuydum. Türkiye tehlikede, darbeciler ufukta.

  2.5 milyon insan sokaga çikti. Peki ne için ? Ne istediler? Dertleri ne ? Kürt sorunu hâlâ çözülmedi mi? Yüksek enflasyon mi var ? IMF’ye karsi bizi rehin eden borcumuz mu var ? Terörizm hâla askerlerimizi mi vuruyor ? Istanbul hâlâ çok kirli mi? Istanbul’un suyu hâlâ yok mu ? Hizli tren yok mu ? Hâlâ 3üncü bir dünya’da gibi yollarimiz mi yok ? Doguda hâlâ hastaneler yok mu ? Doguda hâlâ üniversiteler yok mu? Kibris sorunuyla igili Türkiye hâlâ sorumlu olarak gösteriliyor mu? Azerbaycan hariç, tüm komsularimizla hâlâ “dusman bizi sarmis” diyoruz mu ? (Ama yine de bazi komsularimiz bizim kötülügümüzü istemiyor diyemeyiz).

  Bu göstericiler çok farkli kesimlerden geliyor : içlerinde çogu CHP’li (76%), bir kismi MHP’li (MHP ve AKP bunu göz ardi etse bile), bir kismi PKK’li, bir kismi DHK-PC’li, bir kismi AKP’li (2%), bir kismi de cani sikilan ve ruhlari kaybollmus zavalli insanlar (!).

  Yani baska bir degisle, Gezi Park ilk gösterisi adeta kanunsuz ve çok tehlikeli bir anti-AKP gösteriye dönüstü. Ve bu tablo Türkiye’ye çok zarar veriyor.

  Daha kötüsü ve bu beni çok etkiliyor (bir kaç gün once o kadar korktum ve etkilendim ki ilaç almak zorunda kaldim) : Türkiye’nin yurttaki ve yurt disindaki düsmanlari organize bir sekilde bu hiç masum olmayan gösterileri manipule etti ve körükledi : amaç bir darbe provoke etmek. En azindan mevcut hükümeti destabilize etmek. Darbe olacagindan korktum.

  CHP’ye oy verenler çogu sadece ideolojik bir nedenle sokaga akin ettiler. Evet demokrasideyiz, insanlar gösteri yapabilir, ama bir anda ve haftalarca her tarafta izinsiz gösteri yapmak tehlikeli degil mi ? Iste sonuçlar ortada. Bir gün iki gün gösteri yapilir, ama veya 4 hafta boyunca bu sürse demek ki baska bir sorun var.

  Basbakan ilk gösteriyi yapanlat ile görustü. Daha ne istiyorlar ? Emir versinler bizzat Erdogan onlara çay simit getirsin her sabah bir ay boyunca !!!!

  Seçimleri kaybettiler ve sandikta elde edemedilerini sokata elde etmeye çalisiyorlar. Buna bir sivil darbe girisimi diyebilir miyiz acaba?

  Bir gazeteci bunu dedi yaklasik 2 hafta önce : Sokakta gösteri yapan ve parklarda kamp edenler aslinda basörtü kullanan kadinlara karsi nefretlerini sergiliyorlar.

  Bence bu dogru, çok isabetli olmus. Bu sözde Atatürkçüler, bu sözde medeni veya Avrupalilar’in toleransi yok.

  Benim esim basörtüyü takmasini istemem, ama basörtüyü takanlara saygim var (yeter ki yazik genç kizlara basörtü empoze edilmesin).

  Saygilar,

  Cem

  Dipnot : bugün yazimin sonunda bir sarki sundum. Bu sarki sokaktaki tüm provokatörlere uygun bir mesajdir (yani genel olarak tüm Türkiye bu mesaji verir onlara, çünkü toplumdaki farkli kesimlerden çok tüm Türk toplumu kaybetti ve hâlâ kaybediyor), ama daha önemlisi bu çok güzel sarki AB’ye çok isabetli bir mesajdir. AB bizi 50 yildir oyaliyor, eski Sovyet ülkeleri üye yapti, onlara ve Yunanistan’a 100 milyarlarca euro verdi, ama Türkiye’yi bilerek izole etti, terörizme karsi destek vermedi ve hâla vermiyor. “Kime ceket kime yelek… bana yirtik bir yelek”…… AB felek.

Comments are closed.