Turkey

Avrupa Parlamentosu raportörünü Türkiye zorladı – 4 Temmuz 2013

“Avrupa Parlamentosu’nun (AP) televizyon kanalı, AP Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten ile ilginç bir röportaj yayınladı.

Söyleşinin başında sunucu, Hollandalı Hıristiyan Demokrat AP vekiliyle küçük bir oyun oynayarak ona cevapların evet veya hayır olduğu soruları hızlıca sordu. “Türkiye AB’ye katılmaya çalışmaktan vazgeçmeli mi” ve “AB müzakereleri tamamen durdurmalı mı” sorularına çabucak “Hayır” yanıtlarını veren Oomen-Ruijten’in, “Türkiye’yi AB üyesi olarak hayal edebiliyor musunuz” sorusuna ise gözlerini kaçırıp bir süre düşündükten sonra bocalayarak “Evet” demesi dikkat çekti.

Söyleşi bölümünde sunucunun Türkiye’nin ekonomik başarısına rağmen onunla aynı zamanda müzakerelere başlayan ve ekonomisi o kadar da iyi olmayan Hırvatistan’ın üye yapıldığını hatırlatması üzerine Oomen-Ruijten, “Ama Hırvatistan Avrupa’nın ortasında” yanıtını verdi.”

Ama Hırvatistan Avrupa’nın ortasında

Tekrar söylemesi lazım ki bu kadın Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörüdür.

Bu düşük seviyeli cevabın aslında AB’nin ne kadar güvenilemez, ciddiyeti ve inandırıcılığı olmayan, iki yüzlü ve onursuz bir birlik olduğunu yeni bir ispatıdır.

Saygılar,

Cem

Author :
Print